Есеи (избор)

Издавач: Конгресен Сервисен Центар | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 289 | Димензии: 20 | Корица: /

Еден од најавтентичните и најрасните есеисти во целата историја на пишувањето е токму Хорхе Луис Борхес (1899‒1986), Аргентинец со планетарна слава, необичен писател и уште понеобичен читател на текстовите од секаков вид, автор кого многупати го доживуваме како суштество што доаѓа од некој друг свет.

Тривијално е да се констатира дека Борхес е врвен есеист ‒ макар што оваа констатација е апсолутно и беспоговорно точна. Впрочем, неговата авторска библиографија веќе на прв поглед ја докажува постојаната страст по есеизирањето, од која Борхес не се ослободил до крајот на животот.

Борхес е вечниот испитувач, истражувач и измачувач на книжевната форма, кој копнее да ги открива нејзините крајни можности. Не само текстуални, туку ‒ особено ‒ оние интертекстуални и транстекстуални. Оние заумни, скриени, бутнати под килимот на сознанието и на свеста, таинствени... Токму заради оваа своја интуитивна/инстинктивна трагачка страст, „библиотекарот“ Борхес го препознаваат и како родоначалник на фамозната постмодерна епоха која го одбележа крајот на дваесеттиот век./

Цена: 353 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Есеи (избор)

Категорија:
ИСБН: 978-608-4721-54-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Есеи (избор)”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in