Фердидурке

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: Ferdydurke | Бр. на страни: 336 | Димензии: 180x110 | Корица: /

Фердидурке, или – Големата маскарада, метафоричен роман на Витолд Гомбрович, прогласен за најпознатиот и најкреативниот полски роман на XX век, преведен од огромен број светски јазици.Главниот лик на романот е 30-годишниот почетник-литерат Јузефчо, кој е неочекувано посетен од бескомпромисниот професор Пимко и е вратен назад во школо. Сегашноста одеднаш се наоѓа во минатото и станува реалност за Јузефчо. За време на престојот во школото е изложен на процесот на таканареченото „напупување“, односно на процесот на инфантилизацијата на школската младина. Следуваат голем број гротескни и сатирични перипетии, кои со својата иреалност, имагинација и зборовите-клучеви, го водат читателот низ романот до самиот крај, не оставајќи го да здивне.Големата маскарада може да започне!
Рангирано 5 од 5 според 1 рејтингот на корисниците

Цена: 320 ден

0 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Фердидурке

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-28-4

Questions and Answers

You are not logged in