ФЕРХАД И ШИРИН

Издавач: БАТА ПРЕСС | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: FERHAD ILE SIRIN | Бр. на страни: 92 | Димензии: 20 x 14 | Корица: /

Драмското дело „Ферхад и Ширин“ е обработка на познатата, стара турска приказна за несреќната љубов меѓу двајца заљубени која води потекло од една уште постара иранска легенда, инаку распространета во разни варијанти во средна Азија. Во Турција легендата се поврзува со градот Амасја во Анадолија, градот во чија близина, според преданието, се наоѓа и карпата што ја длаби Ферхад за да ја заслужи саканата Ширин. И додека во народната верзија која завршува во стилот на Ромео и Јулија каде и двајцата заљубени се самоубиваат и се погребани во ист гроб, Назим Хикмет со еден друг приод го поврзува идеалот на вечната љубов со еден друг општествен идеал на снабдување на градот со изворската вода, одмерувајќи ја на тој начин важноста на едниот наспроти другиот. 
Претставата „Ферхад и Ширин“ била изведувана од страна на Државните театри и Анкарскиот уметнички театар во Турција, а во 2000 година беше поставена на сцената на Драмскиот театар во Скопје во режија на турскиот режисер Јуџел Ертен.

Цена: 150 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач БАТА ПРЕСС

Report an abuse for product ФЕРХАД И ШИРИН

Категорија:
ИСБН: 978-9989-819-71-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “ФЕРХАД И ШИРИН”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in