Преглед на кошничка “Килибарно монисто” e додадена во Вашата кошничката

Фикции

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 179 | Димензии: 180x110 | Корица: /

Збирката Фикцииобјавена во 1944 година, е најважната и најпознатата збирка раскази од Борхес која му донела на писателот меѓународна слава. Плетејќи ги своите фабули, Борхес начнува разни литературни видови и форми, слободно поврзувајќи рецензии од непостоечки книги, фиктивни биографии, псевдоесеи, параболи, фантастични и криминалистички раскази. Секоја творба претставува монументално дело, кое авторот на свој карактеристичен начин и стилска концизност го затвора во неколку страници. Светот што се образува од Фикции е бесконечен хаос, неистражлив лавиринт, сонета библиотека, која размножува огледални одрази – човечките судбини и времиња – а оваа визија за светот е ништо друго туку само Борхесова игра, иронично резиме на залудниот труд на безбројните поколенија мислители.

Цена: 300 ден

14 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Фикции

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-45-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Фикции”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in