Г-ѓа Деловеј

Издавач: Нампрес | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: Г-ѓа Деловеј | Бр. на страни: 180 | Димензии: 14x20см | Корица: мека

Госпоѓа Даловеј е едно од најпознатите дела на Вирџинија Вулф, роман кој опишува еден ден во животот на Клариса Деловеј, дама од високото општество во Британија, веднаш по Првата светска војна.

Вулф ги опишува подготовките за забавата чиј домаќин е Клариса Даловеј. Приказната патува назад во времето и во сегашноста, а ни ја опишува менталната состојба на главната хероина, како и општата состојба во земјата по војната. Во овој навидум обичен ден се појавуваат луѓето кои се дел од нејзиното секојдневие, но и неколку чудни, неочекувани ликови, кои го прават тој ден поинаков.

Цена: 400 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Нампрес

Report an abuse for product Г-ѓа Деловеј

Категорија:
ИСБН: 978-9989-682-93-3

Questions and Answers

You are not logged in