Гавранот

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 96 | Димензии: 125x200 | Корица: мека

Премногу модерен за своето време, Едгар Алан По најмногу низ својата поезија го живеел сопственото проклетство, без религија и без традиција, според сопствената формула. Во сите негови песни се гледа дека бил поклоник на убавината и хармонијата, голем естет, човек за кого поезијата била вистински еликсир. По тврдел дека песната, пред сè, мора да биде кратка, бидејќи и вознесението на поетот и возбудата на читателот се краткотрајни, и дека мора да биде поврзана со душата. Сите негови стихови едноставно се лепат за душата, која го сака убавото. А жедта на човекот за убавото е, всушност, жед за бесмртното. Затоа и остануваат бесмртни неговите песни Гавранот, анабел Ли, Духот на смртта, Сон, Тамерлан, За Ени, Елдорадо, Ѕвона...

Цена: 100 ден 70 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Гавранот

Категорија:
ИСБН: 9786082011790

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Гавранот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in