Ги изеде дождот

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Pojela ih kiša | Бр. на страни: 116 | Димензии: 21 | Корица: мека

Дејството во романот "Ги изеде дождот" од Жарко Милениќ се одвива во еден мал град каде што се важни правилата на игра, но нив не ги знаат сите играчи. Приказната има саркастични, зајадливи, па понекогаш и трагични елементи. Искривените слики и пародијата истовремено се и блиску и далеку од реалниот свет. Милениќ во својот роман се занимава со провинцијализмот, но истовремено и со тоталитаризмот и апсолутизмот. Ги разобличува проблемите и типовите луѓе кои духовно се распаѓаат во малите градови. „Колку и да е суров во тоа, пишува хрватскиот критичар Зоран Маљковиќ, и колку и да боли вистината што ја изнесува авторот, толку и романот е духовит и забавен. Дијалозите се многу реалистични и повеќето од нив може да се сместат во т.н. секојдневни приказни. Ликови (обично со постапките) се многу мунициозно опишани и така доближени до потенцијалниот читател. Структурата на романот е прилично динамична, се менуваат сосема куси раскажувачки отсечки во кои истовремено доминираат духовитоста и иронијата. За реалноста во романот на Милениќ може да се каже дека е повеќе искривена отколку фантастична... Романот почнува да ги следи настаните во едно провинциско гратче (Букач), кое е на работ на провинцискиот разум, а завршува во истото гратче сега со друго име (Диклиќево) кое се оттргнало од работ на разумот и сега пропаѓа некаде длабоко, длабоко...“

Цена: 150 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Ги изеде дождот

Категории: ,
ИСБН: 978-608-252-102-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Ги изеде дождот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in