Глуво доба

Издавач: Бегемот | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 364 | Димензии: 195x125 | Корица: мека

Новинарот Ејнар ја напушта старата изгазена почва на запишување на криминалниот пулс на Рејкјавик и оди на службено патување во Акурејри, каде се очекува да ја зголеми продажбата на Попладневните вести. Но, на патот до театарската проба за делото Лофтур Маѓесникот, Ејнар ненадејно известува за поинтригантни вести: мештанка паднала во река и починала во нерасчистен несреќен случај. Ова е првата (но не и последната) смрт што се појавува во злокобниот тек на настаните кои следат. Трагичната смрт на младиот талентиран актер Скарпхеутин Валкартсон е следниот од мрежата мрачни настани во исландската провинција. Колку повеќе дознава за жртвите, толку повеќе се уверува колку ужасно и мрачно било нивното минато.

Глуво доба, која е преведена на 14 јазика, а сега и првпат на македонски, беше номинирана за Исландската литературна награда во 2005 година, а претходно само еднаш се случило да биде номиниран криминалистички роман.

Рангирано 5 од 5 според 1 рејтингот на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 400 ден 340 ден

15 на залиха

Спореди
Продавач Бегемот

Report an abuse for product Глуво доба

Категорија:
ИСБН: 978-608-4718-20-8

1 оценка за Глуво доба

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in