Горко-слатки парчиња

Издавач: Блесок | Јазик: Македонски | Година: 2006
Оригинален наслов: Bitersweet Pieces | Бр. на страни: 136 | Димензии: 120х170 | Корица: /

Современи холандски раскази, избрал и уредил Герит Бусинк Дури и ако насловот Горко-слатки парчиња не соодветствува на целокупната современа холандска книжевност, секако дека добро го илустрира овој избор на куси раскази создадени од холандски автори во последните две децении. Ниско поставената земја и постојаната битка со ветрот, водата и намуртеното небо, како и вековната традиција на слободоумната буржоазија доминирана од Калвинистичкиот поглед на свет, истовремено и строга и либерална – ова за писателите претставува извор на иронични описи и авто-анализи. Неверојатно е како холандските писатели со справуваат со спротивставените сили на либерализмот и конзервативизмот, конфликтот и задоволството, слободната мисла и религиозноста. (Од предговорот на Герит Бусинк)

Цена: 250 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Блесок

Report an abuse for product Горко-слатки парчиња

Категорија:
ИСБН: 9989-928-58-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Горко-слатки парчиња”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in