Господине, имаме нешто за Вас

Издавач: Кликер Книги | Јазик: македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: Gospod, nekaj imamo za vas - Stanka Hrastelj | Бр. на страни: 60 | Димензии: 12 x 22 cm | Корица: /

...Поетската збирка на словенечката поетеса Станка Храстељ уште на почетокот го буди вниманието со својот наслов. Господине, имаме нешто за Вас, на прв поглед во манирот на потрошувачката комуникација, засекува во срцевината на понудениот „материјал“. Целата игра може навистина да се сфати како добар маркетиншки потег на авторката и/или уредникот, кои потенцијалните купувачи ги убедуваат да купат некомерцијална стока, како што е поезијата. Колку што е смешно, толку и не е наивно, бидејќи во оваа збирка, овде сме непосредно „на местото на злосторството“, ќе најдеме општествено критички тонови, завиткани во префинета иронија, па дури и сарказам, и тонови, што, кон професијата поет и кон поетолошките прашања се осврнуваат со хумористична, но често трагична дистанца....

(од освртот на Тања Петрич)

Цена: 150 ден

Спореди
Продавач Кликер

Report an abuse for product Господине, имаме нешто за Вас

Категорија:
ИСБН: 978-608-4604-03-7

Questions and Answers

You are not logged in