Градот

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2017
Оригинален наслов: The town | Бр. на страни: 420 | Димензии: 20 | Корица: мека

Третирајќи ја темата на промената и соочувањето со неа, овој роман се фокусира на драматичните промени на градот и областа што го следат брзиот индустриски развој. Секој од ликовите во оваа приказна има свој начин на прифаќање или одбивање на развојот и свое гледиште на промените. Карактеристично за овој роман е употребата на специфичниот историски говор на кој зборувале првите доселеници на почетокот од деветнаесеттиот век, за што Рихтер спровел обемно истражување. Со анализа на стари ракописи, писма и записи од крајот на осумнаесеттиот и почетокот на деветнаесеттиот век, тој успеал да постигне високо ниво на автентичност на јазикот што одамна веќе не постои. Употребата на овој дијалект е внимателно изведена и како што се одвива напредокот, односно како што поминува времето, така и ликовите растат и се образуваат, а јазикот ги напушта старите форми. Сепак, крајот на романот завршува со интимните мисли на Сејвард, изразени на типичниот „пионерски“ дијалект.

Цена: 450 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Градот

Категорија:
ИСБН: 978-608-247-983-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Градот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in