Хемија и биологија во производството на вино

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: The Chemistry and Biology of Winemaking | Бр. на страни: 464 | Димензии: 150X230 | Корица: /

Се вели дека виното е мешавина од хемија, биологија и од психологија. Луѓето низ вековите се фасцинираат од него и без сомнеж уживаат при неговото консумирање. Овој наслов е уште еден труд на темата вино, напишан од страна на Ијан Хорнси, основачки партнер и главен технолог во пиварницата „Нетергејт“. Тој, не само што дискутира за науката при производството на вино туку има за цел истовремено да го истакне влијанието на енологијата врз општеството.
Започнувајќи со историјата на виното, во книгата се разгледани многубројни теми, меѓу кои им се посветува особено внимание на квасецот како носител на ферментацијата, бактеријата на млечната киселина и на улогата на генетски модифицираните организми. Опишан е комплетниот процес на производство на црвено, бело и на пенливото вино. Читателот ќе се запознае и со процесите на бистрење, стабилизација и заштита. Особено важно е и поглавјето за созревањето и за стареењето, при што неколку страни се посветени на тапите. Понатаму се наведени некои зајакнати вина и начините за нивно зајакнување.
На крај, може да заклучиме дека оваа книга се стреми да покаже дека лозарството и винарството се многу позначајни отколку што мислиме и дека енологијата во поширока смисла придонесува за благосостојба на човештвото.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

Рангирано 4.5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 1450 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Хемија и биологија во производството на вино

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-068-3

2 оценки за Хемија и биологија во производството на вино

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

  2. Rated 4 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in