Хитлер

Издавач: Арс ЛИБРИС | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Hitler: a biography | Бр. на страни: 1152 | Димензии: / | Корица: мека

Биографијата на Хитлер претставува еднотомно ремек-дело на професорот по современа историја на Универзитетот на Шефилд, Ијан Кершоу, фокусирајќи се недвосмислено и директно врз карактерот на неговата моќ-моќта на фирерот. Хитлер не бил само пропагандист, манипулатор, мобилизатор- тој бил збир од сето ова. Но, исто така, бил идеолог со цврсти уверувања- најрадикалниот од радикалите, како експонент на внатрешнокохерентен ,,светоглед". Повикувајќи се на претходно неискористени извори, како што се дневниците на Гебелс, Кершоу се осврнува на клучните прашања за уникатната природа на нацистичкиот радикализам, холокаустот и за отруениот европски свет што му овозможил на Хитлер да функционира толку ефикасно. Како и да е, со сигурност може да се каже следново: без Хитлер, историјата би била поинаква.

Цена: 990 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Хитлер

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-176-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Хитлер”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in