Хорацио Цвикало

Издавач: Магор | Јазик: Македонски | Година: 2013
Оригинален наслов: Хорацио Цвикало | Бр. на страни: 182 | Димензии: 20см | Корица: мека

Збирката раскази Хорацио Цвикало на Александар Прокопиев ни го нуди она борхесовско „опасно задоволство од читањето“, на чиешто волшепство подеднакво му подлегнуваат и оној кој ја пишува, и оној кој ја чита приказната. А приказната, таа дискретна принцеза во царството на фантазијата, повикува на безвременско и безпросторно патување/сонување.

Фрагментацијата, колажот, полиперспективноста, иронијата (од типот на Даниил Хармс), апсурдот, кусиот расказ од борхесовски вид, меланжот на расказ-есеј, расказ-бајка или расказ-сценска (филмска, драмска) ситуација, се перманентно присутни техники или видови писмо што ја хранат креативната имагинација на Александар Прокопиев доминантни и во неговата последна збирка раскази.

 Лидија Капушевска-Дракулевска

Цена: 250 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Хорацио Цвикало

Категорија:
ИСБН: 978-608-223-262-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Хорацио Цвикало”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in