Храна: Хемија на составните компоненти на храната

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2012
Оригинален наслов: Food: The chemistry of its components | Бр. на страни: 522 | Димензии: 152x235 | Корица: /

Покрај составните делови на храната (јаглехидратите, маснотиите, протеините, минералите и водата), разгледани се и состојките што ги има во мали количини, како што се боите, вкусовите, витамините и конзервансите. Овде се зборува и за отровите, алергените, остатоците од пестициди и за другите непосакувани состојки.
Сите состојки се разгледани од аспект на нивното нутритивно и здравствено значење со податоци за нивната концентрација во соодветната храна. Секоја состојка е дадена со соодветната хемиска формула и со детален опис. Со ваквиот детален пристап авторот создава една одлична книга што станува задолжително четиво за секој научник што се занимава со храна.
Професор Том Калтејт пред да се пензионира бил главен предавач на Катедрата за биохемија на храна при Универзитетот „Саут Бенк“, Лондон. Тој с
è уште е соработник на Институтот за храна и за технологија.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 3 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 2250 ден

49 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Храна: Хемија на составните компоненти на храната

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-039-3

2 оценки за Храна: Хемија на составните компоненти на храната

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

  2. Rated 1 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in