И по сè Сараево (антологија на поезиjа за Сараево под опсадата)

Издавач: Алманах | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: I nakon svega, Sarajevo : (antologija poezije o Sarajevu pod opsadom) | Бр. на страни: 115 | Димензии: 21х13 | Корица: /

И по сѐ Сараево“ е „антологија на оние кои пишувањето го сфатиле како еден начин на опирање на смртта“, велат приредувачите на оваа збирка песни, Емира Реџиќ и Џенана Хаџиабдиќ. Тоа се две жени од Сараево кои се зафатиле со сериозна задача да создадат антологија на поезија за Сараево под опсадата од 1992 до 1995 г. Приредувачите на оваа антологија собрале во ова дело песни со различен квалитет, но кои биле неопходни за создавање на Антологијата. Во песните е опишан пеколот на војната и тие претставуваат сведоштво на едно време кое не треба да се заборави за никогаш повеќе да не се повтори.

Цена: 250 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Алманах

Report an abuse for product И по сè Сараево (антологија на поезиjа за Сараево под опсадата)

Категорија:
ИСБН: 978-608-4794-26-4

Questions and Answers

You are not logged in