Иконите во Македонија

Издавач: ТАБЕРНАКУЛ | Јазик: Македонски | Година: 1995
Оригинален наслов: Иконите во Македонија | Бр. на страни: 224 | Димензии: 310x230 | Корица: /

Во иконите се има свое значење - уметничко, суштинско, сакрално... Тие не се само уметнички дела, туку и сведоштво... Како творечка традиција во Православието иконата има повеќеслојно значење кое средишно место му дава на човекот како на слика Божја. ... авторот не води низ историскиот сплет во кој биле творени, порекнувани и почитувани иконите на овие простори...

Цена: 2961 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Табернакул

Report an abuse for product Иконите во Македонија

Категорија:
ИСБН: 9989-647-07-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Иконите во Македонија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in