Историја на Чешка

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: Историја на Чешка | Бр. на страни: 581 | Димензии: 240х170 | Корица: /

Во „Историја на Чешка“ од Јан Рихлик, Владимир Пенчев и Новица Велјановски, кој е и преведувач на дел од книгата, е опфатена интегралната историја на Чешка: од праисторијата па до 2013 година. Презентирани се шеснаесет периоди од историјата на Чешка, а на крајот се објавени и неколку прилози: географски карти, хронологија на поважните настани, список на владетели и државници низ историјата, како и на претседатели на влади.

Проф. д-р Јан Рихлик е редовен професор на Карловиот универзитет во Прага. Тој е историчар кој во својата библиографија има импозантни референтни податоци со објавувањето на национални истории и исклучителни искуство во нивното пишување. Главен автор е (коавтор со Мирослав Коуба) и на Историја на Македонија (објавена е и на македонски јазик во 2009 година, во издание на „Македонска реч“). Заедно со проф. д-р Новица Велјановски е приредувач на неколку тома со документи за македонско-чехословачките односи. Проф. д-р Новица Велјановски последните десетина години е често присутен во чешките архиви како истражувач и како повремен предавач на чешки универзитети. Проф. д-р Владимир Пенчев е бугарски историчар, реномиран бохемист, е коавтор на делот од Историјата на Чешка кој се однесува на нејзината култура.

Историјата на Чешка на македонски јазик е една од ретките вакви национални истории за други земји објавени во Македонија.

Цена: 500 ден

9 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Историја на Чешка

Категорија:
ИСБН: 978-608-4614-60-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Историја на Чешка”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in