Историја на француското приватно право од 1804

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2010
Оригинален наслов: Histoire du droit prive francais depuis 1804 | Бр. на страни: 392 | Димензии: 125x190 | Корица: /

По традиција, студиите и истражувањата на историчарите по француско право хронолошки завршуваат во Граѓанскиот законик што настанал како резултат на долгото зреење и унификација на прописите од приватното право. Треба да се нагласи дека денес се наметнува потребата од примена на историски методи за изучување на приватното правото од 1804 година па наваму. Исто така, досегашниот развој на правото што ни е познат во последниве децении од минатиот век покажува дека современата историја во минатото е создавана повеќе како непосредна.
Историјата е разгледувана од два аспекта. Надворешен, којшто се поврзува со изворите на правото: граѓанското законодавство, правосудството, доктрината и практиката и внатрешен, во вид на есеј за глобалната историја на правниот систем со наполеонова кодификација.
Ова дело има амбиција да послужи како прелиминарен обид за одвојување и за автономија на правото од општеството. Сето тоа е благодарение на авторот на ова издание, Жан-Луј Халпрен, професор на Универзитетот од Бургоња и декан на факултетот по право и политички науки при Универзитетот во Дижон.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
publishing@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1600 ден

30 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Историја на француското приватно право од 1804

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-133-8

1 оценка за Историја на француското приватно право од 1804

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in