Историја на светлината

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Dějiny světla | Бр. на страни: 400 | Димензии: 13x20 | Корица: мека

Роман за чешкиот фотограф Франтишек Дртикол и за историјата на фотографијата како нов вид уметност. Сте размислувале ли некогаш како би изгледала приказна раскажана со светлосни зраци? Кој бил, всушност, Франтишек Дртикол? Конте од рударско гратче, светски познат фотограф со пропаднат бизнис, мајстор на актот што немал среќа со жените, мистик и будист што поверувал во комунизмот, со еден збор – маж синтеза на многу противречности. Романот претставува вистинска фреска, која покрива повеќе од половина век: во неа оживуваат прибрамските рудници за сребро, Минхен во периодот на сецесијата, како и боемштината на Првата република, кога моделките еднаподруга голи се шетаат на светлото, кое незабележливо се слева со свеста...
Историја на светлината е добитник на Европската награда за книжевност во 2014 година, како и на наградата Чешка книга.
„Може да им го препорачаме и на сериозните фотољупци и на лаиците“.
Клара Шмејкалова
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 400 ден

7 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Историја на светлината

Категорија:
ИСБН: Историја на светлината

1 оценка за Историја на светлината

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

  2. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in