Историја на војните

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: Geschichte der Kriege | Бр. на страни: 191 | Димензии: 200x130 | Корица: мека

Книгата, која е двојазична: на македонски и на германски јазик, содржи шеесетина патриотски и родољубиви песни, а содржината и концепцијата ја појаснува авторот во воведната белешка:

„Не сум ниту првиот, ниту последниот писател кој напишал и пишува песни за историјата и за војните. Но, сигурно е дека за една толку опширна и значајна тема, со еден краток вовед, не може многу да се каже, освен најбитното. Имено, јас настојував хронолошки да го опфатам периодот од Александар Македонски, па до најновото време. Опфатено е најзначајното од повеќе области, како, на пример: историјата, војните, некои од хероите, просветителите, некои културни дејци, и други теми, кои ги напишав, објавувајќи ги претходно низ литературната периодика.

Цена: 200 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Историја на војните

Категорија:
ИСБН: 978-608-252-003-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Историја на војните”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in