Исцелување на светот

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Doba mjedi | Бр. на страни: 504 | Димензии: / | Корица: мека

„Исцелување на светот“ е приказна за животот на двајца луѓе во време на крајности. Георг и Вера во една точка од своите животи имаат екстремно спротивставени биографии. Тие се среќаваат кога тоа станува можно, откако сè на светот било против таа нивна средба. Но потоа заминуваат секој по својот пат, иако сега пак сè ги упатува на тоа да останат заедно. Станува збор за епска приказна што сведочи за моќта на идеологијата способна да подели речиси сè. Романот го опфаќа периодот од втората половина на XVIII век, кога група германски колонисти пристигнуваат во Славонија, Хрватска, во рамките на реформите на Марија Терезија, па сè до распадот на Југославија кон крајот на XX век. „Исцелување на светот“ е најнаградуваниот хрватски роман во последните неколку години. Добитник е на наградите „Меша Селимовиќ“, „Мирко Ковач“, „Радомир Константиновиќ“, „Кочиќево перо“ и „roman@tportal.hr – награда за најдобар хрватски роман“!

Цена: 500 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Исцелување на светот

Категории: ,
ИСБН: 978-608-243-314-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Исцелување на светот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in