Избор, Благосостојба и Мерење

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Choice, Welfare and Measurement | Бр. на страни: 464 | Димензии: 145x230 | Корица: /

Амарти Сен е професор по економија и по филозофија при универзитетите „Харвард“ и „Ламонт“. Добитник е на Нобеловата награда за економија. Неговото мајсторство е неспорно во полето на социјалниот избор, изнаоѓањето на благосостојбата во економијата и пошироко, како и мерењето на проблемите што се појавуваат во овие сфери. Во ова издание е направена селекција од трудови што даваат целосна слика за неговата работа во овие области.
Овие научни трудови се класика сами по себе и имаат испровоцирано многубројни дискусии кои понатаму прераснале во додатоци, апликации и критицизам. Дел од тие дискусии се повредни и од самите трудови што ги испровоцирале. Поделена во пет дела, оваа книга со секој свој дел поединечно, н
# води низ темите на избор и преференција, агрегација на предноста, споредбите на благосостојбите и социјалниот избор, информациите за некорисноста и социјалните мерења.
Што повеќе да се каже. Ако сте економист што ја сака и изучува економијата до нејзините најголеми длабочини, тогаш ова дело мора да биде дел од вашата лична и професионална библиотека.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
ekonomija@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1450 ден

50 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Избор, Благосостојба и Мерење

Категорија:
ИСБН: 978-608-229-074-4

1 оценка за Избор, Благосостојба и Мерење

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in