Јаничари

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 464 | Димензии: 21 | Корица: /

И во својот најнов роман Јаничари од Балканската сага, која француската книжевна критика ја вбројува во редот на големите европски романи, Луан Старова третира една трајно актуелна проблематика потпирајќи се врз силната ерудиција и романескната драматургија што ја носат двајцата главни ликови. Тие се понесени од идејата вистински толкувајќи го јаничарството во сите појавни облици и во различни времиња, да придонесат за спасување на своите потомци, кои остануваат чувари на идентитетот на својот народ, чувари на човештвото... Романот Јаничари е дваесеттата книга од големиот проект на Луан Старова наречен Балканска сага. Сите овие томови се, всушност, една приказна за балканската стварност, видена и раскажана преку едно бегалско семејство... Авторот, по широко проучување на јаничарскиот феномен, испишува една обемна, импресивна книга, сугерирајќи дека јаничарство може да се смета за клуч за разбирање на балканската судбина. Димитар Башевски Двата главни лика, Таткото и Климент Камилски, во нивната декултуризација/рекултуризација, ја пренесуваат својата визија и на Сталин, Грузиецот, првин внесен во монашкиот ред, кој станува „главниот јаничар“ на Советската Империја. Едгар Морен

Цена: 450 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Јаничари

Категории: ,
ИСБН: 978-608-230-728-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Јаничари”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in