Јас бев тука

Автор: Сас Хено
Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: Mina olin siin. Esimene arest | Бр. на страни: 198 | Димензии: 13x20 | Корица: /

Јас бев тука: првото апсење е книга со огромна читаност во Естонија. Ни го претставува 17-годишниот Рас од растурен брак во едно предградие. Бидејќи нема домашна стабилност, Рас набргу се насочува кон малолетничка деликвенција и го минува своето време со банда крадци кои се занимаваат со дилање на дрога. Наместо да ги пријави кај надлежните органи (како што се очекува), малите дози што ги продаваат наскоро стануваат поголеми и се буди мафијата, која тргнува да ги гони.

 

„Романот почнува толку моќно, што читателот веднаш чувствува удар по вилицата“.

Еева Парк

„Сас Хено е важна фигура, различна од другите битни естонски писатели, бидејќи знае да пишува. А приказната е мошне возбудлива. Постојано очекувате што се случува понатаму. И понатаму“.

Каур Кендер

 

„Едно од најважните книжевни дела од Естонија во последните години“.

МФФ Карлови Вари

 

Крими-романот Јас бев тука е добитник на првата награда за најдобар роман во Естонија.

Според истиот е снимен и филм од 2008 година.

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 250 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Јас бев тука

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-051-5

2 оценки за Јас бев тука

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

  2. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in