Јога-Виџнанам

Издавач: Мартина | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 252 | Димензии: 22 | Корица: мека

„Јога-Виџнанам“(Yoga-Vijñānam) е ненадминат трактат, кој на класичен начин ги објаснува сеопфатните сознанија за јогата. Таа е убаво проткаена со санскрит-стихови заедно со едноставен македонски превод. Авторот на оваа историска книга е почитуваниот Ачарја Бакришна. Тој е длабокоупатен во Ајурведата и е темелен експерт и практичар на јога. Тој ја претставува вистинската форма на јогата како што е во древната ведска традиција и научно ја има потврдено во согласност со современите норми.

Овој трактат прв пат на научен и суптилен начин ги опишува аспектите што се однесуваат на структурата на телото, индријас (indriyas), манас (manas), атма (ātmā) и праничната енергија итн., заедно со познавањето на нервниот систем; ида (idā), пингала (piṅgalā) и сушумна надис (suṣumnā nādis), нивното претставување и функциите; мозочните бранови што се зависни од праничната енергија, нивните ефекти итн.

Трактатот луцидно ја опишува формата на аштачакра (aṣṭacakra), нагорниот проток на енергија во нив и панчакошите (pañcakoṣas). Овој трактат детално ги објаснува повисоките состојби на медитација и самади (samādhi) и начинот на ослободување на човекот од три типа на таги. Овој посебен трактат што ги опишува целокупните и научните аспекти на јогата е многу корисен за сите човечки суштества. Се надевам дека ширењето на овој трактат ќе обезбеди нов поттик за јога-револуција. Нека секој води среќен и мирен живот!

                                                                                           Свами Рамдев

Цена: 500 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Мартина

Report an abuse for product Јога-Виџнанам

Категорија:
ИСБН: 978-608-4626-64-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Јога-Виџнанам”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in