Јон

Автор: Еврипид
Издавач: Паблишер | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Jon | Бр. на страни: 109 | Димензии: 20 см | Корица: /

Креуса е единствената ќерка на Ерехтеј која може да ѝ даде на Атина легитимен наследник на престолот и да ја продолжи кралската лоза. Но таа е омажена за Ксут, а тој е туѓинец. Доколку добие син со него, тој не ќе биде чист атињанец. Меѓутоа, Креуса нема деца со Ксут и доколку бракот остане јалов, ќе исчезне лозата на Ерехтеј. Толку заплеткана состојба што може да ја разрешат само боговите... Исполнета со контрасти, со мешавина на насилство и убавина, со страсти и иронија, со љубов и омраза, оваа неконвенционална грчка трагедија, која многумина ја дефинираат како романтична мелодрама или како софистицирана комедија на идеи, сепак е трагедија во вистинска смисла на зборот, бидејќи парадигматично исцртува смртни луѓе кои од незнаење дејствуваат во заблуда и грешат и коишто на крајот со помош на божја интервенција се извлечени од бездната кон која ги води нивното, на човечки ум потпрено, дејствување.

Цена: 200 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Јон

Категорија:
ИСБН: 978-608-4892-14-4

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Јон”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in