Јунакот од Мечкин Камен

Издавач: Стрип Квадрат | Јазик: Македонски | Година: 2014
Оригинален наслов: Јунакот од Мечкин Камен | Бр. на страни: 28 | Димензии: 30 | Корица: мека

/ЈУНАКОТ ОД МЕЧКИН КАМЕН е третиот наслов од Едицијата “Револуционери”, со текст на Никола Темков и овојпат со илустрации од Диме Иванов - Димано. Тоа е сликовница во која на интересен начин е опишан животот на еден од нашите најистакнати војводи и директен учесник во Илинденското востание, Питу Гули. Ќе го запознаете Питу преку приказните за неговото детство, семен живот, но особено за неговото учество во Илинденското востание и битката на Мечкин Камен. На десетина илустрации и исто толку страници текст, покрај Питу Гули во сликовницата ќе се појават и низа познати историски личности од тој период, како Никола Карев, Даме Груев итн.

Цена: 120 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Стрип Квадрат

Report an abuse for product Јунакот од Мечкин Камен

Категории: , , ,
ИСБН: 978-608-4719-04-5

Questions and Answers

You are not logged in