Јусуф од Кујуџак

Издавач: Мартина | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Kuyucaklı Yusuf | Бр. на страни: 230 | Димензии: 20 | Корица: /

„Во овој бесмислен и далечен свет, се имаше врзано и веруваше само во една работа. Тоа беше жена му. Муазез не беше нешто со што Јусуф ќе ги пополнеше сите празнини во животот, но нејзиното отсуство беше застрашувачко. Самата помисла дека може безмилосно да ја изгуби беше неподносливо болна. Знаеше дека Муазез не е тоа што го бараше во животот, но исто така знаеше дека нема да може да го најде без неа.“ Јусуф од Кујуџак е можеби најромантичниот херој во турската литература. Тој, со својот наивен став против суровоста на животот и луѓето, од една страна, со приближувањето кон трагичен крај, од друга страна, со херојството во својата лирска љубовна приказна, зазема историско место во литературата. Во големиот роман на Сабахатин Али, „Јусуф од Кујуџак“, покрај романтичната и лирска љубовна приказна, преку сите ликови, ни го доловува и портретот на една сурова и испреплетена провинција.

Цена: 380 ден

8 на залиха

Спореди
Продавач Мартина

Report an abuse for product Јусуф од Кујуџак

Категорија:
ИСБН: 978-608-4626-73-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Јусуф од Кујуџак”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in