Кабинет на чуда со ѕидови од огледала

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2023
Оригинален наслов: Кабинет на чуда со ѕидови од огледала | Бр. на страни: 381 | Димензии: 20 | Корица: мека

„Кабинет на чуда со ѕидови од огледала“ ги содржи разговорите што Влада Урошевиќ и Владимир Јанковски ги воделе во временски опсег поголем од дваесет години.

Првиот дел од книгата, „Огледало за загатката“, опфаќа дијалози водени во 2002 и 2003 година, вториот дел претставува еден подолг разговор од 2015 година, а последниот дел, „Кабинет на чуда“, разговори од 2023 година.

На овие страници се допрени најголемиот дел од творечките преокупации на Урошевиќ, а авторот се обидува преку дијалогот за поетиката на писателот да долови и елементи од неговата личност, живот и односот кон современиците.

Книгата може да се чита и како панорама на книжевните опсесии на Урошевиќ и како портрет на еден човек кој својата егзистенција нераскинливо ја преплетувал со книжевноста и, воопшто, со уметноста.

Цена: 500 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Кабинет на чуда со ѕидови од огледала

Категории: ,
ИСБН: 978-608-243-666-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Кабинет на чуда со ѕидови од огледала”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in