Како завршува светот

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Πώς τελειώνει ο κόσμος | Бр. на страни: 324 | Димензии: 20 | Корица: /

Животот е низа случајни крстосници, наликува на една Мариа Ксилури мала прошетка заедно со другите битија, бидејќи овој свет е малечок и нè присилува слободно да дишеме само со здивот на тој до нас. Романот раскажува за шест протагонисти Орестис, Фани, Димитрис, Фотис, Акос и Ана, кои живеат во годините на кршливата младост во свет во кој нема напредок. Првите четворица ги имаат завршено студиите, работат, се разведуваат, почнуваат нови врски, се венчаваат. И, со исклучок на Димитрис и Ана (кои се брат и сестра), израснати се далеку од Атина. Некои дури и потекнуваат од исто место, еден остров, кој не е именуван. Имаат уште нешто заедничко: некои од нив се израснати само со еден родител, а барем двајца од нив се „бележани“ со самоубиството на нивните сакани. Нивните приказни се случуваат од 2000 до 2008 година, но не секогаш праволиниски во времето. На крајот од ова наративно патување, во нурнувањето во длабочините на душата и во односите со другите, доаѓа прочистувањето, односно катарзата. Овој роман на Мариа Ксилури е добитник на Атинската награда за литература во 2013 година.

Цена: 300 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Како завршува светот

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4780-49-6

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Како завршува светот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in