Калифoрнија блуз

Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: CA. Blues | Бр. на страни: 308 | Димензии: 20 | Корица: мека

Првиот српски урбан писател, Милан Оклопџиќ, својот престој во Америка го опишал како патување низ таканаречената земја од соништата и сеќавање на времето поминато на Западниот Брег, и тоа како еден застрашувачки калифорниски блуз. Ова е роман што на многу начини претставува вистински книжевен настан, урнебесна „ода“ на златната митоманија на тогашното „свето тројство“ (секс, дрога и рокенрол), „ода“ на морбидниот и девијантен свет на „ветената“ Америка, напишан со филмска камера и сниман со обична машина за пишување под калифорниското сонце во друштво на бесмртните Хендрикс, Ферлингети, Корија...

Калифорнија блуз оставил длабок белег во растењето на многумина што го разбираат животот од една друга гледна точка и што не се двоумеле доброволно да се предадат на заводливата лековерност заради свое спасение.

„Јас не работам никаде, премногу сум лесен за тешка работа, премногу тежок за лесна работа и премногу секси за ноќна работа.“

Цена: 400 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Калифoрнија блуз

Категорија:
ИСБН: 978-608-4850-34-2

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Калифoрнија блуз”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in