Каматни стапки и текови на финансискиот пазар

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2009
Оригинален наслов: Financial Market Rates and Flows | Бр. на страни: 319 | Димензии: 170х230 | Корица: /

Оваа книга ги анализира однесувањето на каматните стапки при промена на пазарните услови и начините на кои може да се управува со ризикот. Поради брзата промена на теоријата и на практиката во однос на каматните стапки, ова издание претставува само уште една нивна суштинска обработка.
Првиот дел од книгата е посветен на основите за разбирање на каматните стапки, пазарното балансирање, тековите на финсиските пазари, математиката на обврзниците, приходите на пазарот на пари, инфлацијата, доспевањето, ризиците од неплаќање и на променливата вредност на обврзниците. Користејќи ги овие теми како основа, понатаму авторот навлегува во анализа на различни видови хартии од вредност, влијанието на даноците врз разликите во каматните стапки и на социјалната алокација на капиталот.
Оваа книга може да се користи и како основен текст и како дополнителна литература за настава со тема хартии од вредност, банкарство, пазар на капитал, инвестиции, управување со финансиски ризици и со финансиски институции. Покрај тоа, корисна е за сите што се инволвирани во инвестирање или во емитирање на хартии од вредност со фиксен приход.
Џејмс ван Хорн е професор по банкарство и финансии на Универзитетот „Стенфорд“, САД и помошен уредник во списанието „Фиксни приходи“.
За сите подетални информации во врска со содржината и со достапноста на книгата слободно пишувајте на
ekonomija@arslamina.com.

 

Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 1300 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Каматни стапки и текови на финансискиот пазар

Категорија:
ИСБН: 978-9989-2874-4-2

1 оценка за Каматни стапки и текови на финансискиот пазар

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in