Кандид ; Задиг

Автор: Волтер .
Издавач: КСЦ/Полица | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Candide ou l'optimisme; Zadig ou la destinée | Бр. на страни: 270 | Димензии: 21 | Корица: мека

Најзначајните литературни дела на еден од најголемите духови на европската и на светската цивилизавија, несомнено се романите „ Кандид“ и „ Задиг, објавени, првиот во 1759, а вториот дванаесет години порано 1747 година, но своето значење и популарноста не ги загубиле  ни по двесте и педесетина години од појавувањето. ... Двата романа  (или, како што тој ги нарекува, „филозофски раскази“) често ги објавуваат заедно, зашто на некој начин се надополнуваат, а истовремено ја надополнуваат и преставата за бесмртната величина и литературната дарба на нивниот автор.

Цена: 300 ден

10 на залиха

Спореди
Продавач КСЦ/ПОЛИЦА

Report an abuse for product Кандид ; Задиг

Категорија:
ИСБН: 978-608-4780-46-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Кандид ; Задиг”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in