Кандидатот

Издавач: Магор | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: The candidate | Бр. на страни: 285 | Димензии: 21 | Корица: /

Шармантниот Арје Вајсман мора да направи избор: од една страна има една зрела и впечатлива жена, вдовица на голем музичар; а од друга страна една убава ортодоксна Еврејка која е исто така и самохрана мајка. А тоа не е ни единственото нешто околу кое Арје се колеба во животот. Всушност, неодлучноста е дел од она што е. Иако Арје е многу обземен со самиот себеси – претерано, понекогаш – тој често пати не сфаќа што се очекува од него, а понекогаш тие очекувања се смешни, па дури и апсурдни. Во маѓепсувачката фигура на френетичниот и мил Арје исто така има и траги од дете што зачудено го гледа светот и полека го открива. Низ изборите што мора да ги направи и низ своите сеќавања од детството се разоткрива неговото психолошко јас. А низ него романот исто така го разгледува и шевот меѓу световниот и религиозниот свет.

Цена: 420 ден

7 на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Кандидатот

Категорија:
ИСБН: 978-608-223-649-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Кандидатот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in