Кармила

Издавач: Чудна шума | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Carmilla | Бр. на страни: 88 | Димензии: А5 | Корица: тврда

„Кармила“ е култно дело на вампирската фикција, книгата што го инспирирала Брем Стокер да го напише „Дракула“.

„Кармила“ е готска новела од 1872 година од ирскиот автор Џозеф Шеридан Ле Фанју. Првобитно објавена како серијал во „Темносино“ (1871-72), приказната ја раскажува млада жена којашто ја демне женски вампир по име Кармила, изразувајќи романтични желби кон протагонистката.

Приказната е честопати антологизирана и многупати е адаптирана за филм и други медиуми.

Цена: 275 ден 206 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Чудна шума ИД-Концепт консалтинг и дизајн

Report an abuse for product Кармила

Категории: ,
ИСБН: 978-608-4938-16-3

Чудна шума ИД-Концепт консалтинг и дизајн

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Кармила”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in