Категории

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2011
Оригинален наслов: Категории | Бр. на страни: 80 | Димензии: 115X185 | Корица: /

Категории е еден од најважните трактати на Аристотел, кој заедно со уште пет останати трактати го сочинуваат неговиот Органон.Преводот на македонски е на Јеродјакон Виктор Теодоростудит, кој се потпира врз древното словенско книжевно предание, обидувајќи се да пронајде соодветни, словенско базирани преведувачки решенија за сложената терминологија на овој значаен филозоф. Текстот во книгата тече паралелно, на старогрчки и македонски.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Категории

Категорија:
ИСБН: 9786082011820

1 оценка за Категории

  1. Rated 1 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

    Uzhashno losh prevod ! Treba da se zabrani da se prodava…

  2. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

    Горе, во податоците за книгата, под ’јазик‘ пишува: SR. Тој податок е погрешен, па ве молам да го поправите и промените во: MK, од причина што овој превод на Категори-те, кој ми е добро познат, е на македонски јазик, а не на српски.Инаку, овој превод на Категории топло им го препорачувам на сите. Ова е превод каков што доликува и да биде.

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in