Катерина, Велика и Мала

Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2021
Оригинален наслов: Katarina, Velika i Mala | Бр. на страни: 256 | Димензии: 21 | Корица: мека

„Катерина, Велика и Мала“, кој е победник на конкурсот за необјавен роман на издавачката куќа ВБЗ од Загреб во 2019 година, е хрватски бестселер. Тој е храбар и жесток роман. Авторката пишува директно, без задршка, без предрасуди и со страст за многу женски теми и дилеми, а посебно отворено за растењето, за љубовта, за сексот, за љуот на книгата љубовните и за брачните врски

„Не се распаѓав само јас. Надвор од моите темни sидови, светот се распаѓаше“, вели главниот лик Катерина на едно место, додека од Мала станува Голема. На улиците на црногорската престолнина, кои во еден момент стануваат премали па се продолжени до Белград и Лондон, Катерина е автентичен глас со специфичен авторски стил што подразбира комбинација на интимното и јавното. Од растењето во залезот на социјализмот, преку индициите за сè што се случило во тој регион и нурнувањето во нова војна и транзиција, Катерина е доволно кревка а во исто време и доволно силна за да си овозможи себеси да се изневери и да падне во најтемните агли на социјалното подземје и најболните љубовни и брачни катастрофи.

Цена: 350 ден

8 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Катерина, Велика и Мала

Категории: , ,
ИСБН: 978-608-252-155-8

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Катерина, Велика и Мала”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in