Кенедиевиот половина век

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: The Kennedy half-century: the presidency | Бр. на страни: 602 | Димензии: / | Корица: мека

Џон Ф.Кенеди умрел пред повеќе од половина век. Сепак, заради големите ветувања и прераната смрт, неговиот лик и делото се уште сѐ актуелни. Познатиот политички научник и аналитичар Лари Џ.Сабато- кој во времето на Кенеди бил тинејџер воодушевен од тогашниот претстедател- го истражува фасцинантното и огромно влијание што Кенеди го извршил врз медиумите, јавното мнение, како и врз деветте претстедатели кои дошле по него. Анкетите на јавното мислење во САД непрестајно сугерираат дека јавноста му дава на Кенеди повисоки оценки отколку на кој било друг претстедател по него. За нив, но и за оние што сметаат дека Кенеди ни би бил толку влијателен кога не би бил жртва на атентат, оваа книга е ризница на нови перспективи. Сабато го истражува убиството повикувајќи се на досега необјавени документи. Еднакво возбудливо, Сабато уверливо покажува како Џон Ф.Кенеди влијае врз политичките одлуки во САД, но и на остатокот од светот, многу децении по неговата смрт.

Цена: 890 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Кенедиевиот половина век

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-335-7

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Кенедиевиот половина век”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in