Ќерката на дрвосечачот

Издавач: Сакам Книги | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Ќерката на дрвосечачот | Бр. на страни: 255 | Димензии: 21 см | Корица: мека

Ретки се тие книги што уште од самиот пролог ти продираат до срце, те зграпчуваат како челична канџа од емоции и просто не ти дозволуваат да ја оставиш книгата. Премногу се ретки, да, но овде имаме една токму таква книга. „Ќерката на дрвосечачот“ започнува во едно македонско село, пред повеќе од 30 години. Дана е сираче, нејзиниот татко дрвосечач загинува во шумска незгода, а од преголема љубов кон него и тага за неговата смрт, по само еден месец умира и нејзината мајка. Па така од нејзиното прекрасно семејство полно со љубов, останува само малата Дана, со вечно скршено срце. Грижата за неа ја презема семејството на братот на татко ѝ, но чичко ѝ и стрина ѝ си имаат свои три деца, свои грижи за гледање, па повеќе ја третираат како слугинка дома и само гледаат да приграбат сè што можат од наследството што ѝ е останато. Дана е прекрасен лик; кротка, мила, послушна, покорна, вредна и пргава – таа не зуцнува дури ни кога тие практично ја продаваат на еден богат пар во Скопје, за да им биде домашна помошничка. Ги голта солзите во себе, а однадвор и понатаму останува силна и истрајна. „Ќерката на дрвосечачот“ е книга која раскажува за мајчинската љубов, за женската издржливост, за човечката злоба, за горчливоста на судбините.
Рангирано 5.00 од 5 според 1 рејтингот на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 300 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Сакам Книги

Report an abuse for product Ќерката на дрвосечачот

Категорија:
ИСБН: 978-608-260-024-6

1 оценка за Ќерката на дрвосечачот

  1. Rated 5 out of 5

    Слаѓан

    Популарноста е навистина оправдана – животната сага на младата Дана е срцепарателна и незаборавна. Стилот на пишување е лесен, јасен и концизен, а ликовите се многу реално доловени. Емотивна приказна за моќта на судбината, љубовта и издржливоста на една млада жена. Таписерија од чувства, болка и страдање по своето чедо… Препорачувам 🙂

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in