Ким

Издавач: Мартина | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Kim | Бр. на страни: 348 | Димензии: 21 | Корица: мека

Нобеловецот (1907) Радјард Киплинг во светската литература е познат по своето дело Книга за Џунглата, сепак, неговото најдобро дело е романот Ким. Во романот Ким, Киплинг ни го опишува патешествието на тибетанскиот лама што ја бара Реката на Просветлувањето, која ќе му овозможи да се ослободи од Тркалото на животот што го оневозможува да излезе од кругот на страдањето и го принудува на повторно раѓање, и сирачето Ким, кое е негов чала (ученик), кој од своја страна го бара Црвениот бик на зеленото поле, според пророштвото на својот веќе покоен татко. Тешко е да се замисли нешто трогателно, повозвишено и посвето од односот на стариот лама кон својот ученик - поради кој на крај се откажува и од можноста да излезе од кругот на страдањето и повторно раѓање за на младиот Ким да му даде љубов и поддршка во животот што е пред него. Зад епохата на безбожноста се враќа големиот копнеж по Небото - Тркалото на животот постојано се врти.

Цена: 450 ден 315 ден

8 на залиха

Спореди
Продавач Мартина

Report an abuse for product Ким

Категорија:
ИСБН: 978-608-4626-69-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Ким”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in