Преглед на кошничка “Форми” e додадена во Вашата кошничката

Кинески древни сказни за деца

Автор: /
Издавач: / | Јазик: Македонски | Година: 2018
Оригинален наслов: Кинески древни сказни за деца | Бр. на страни: 55 | Димензии: / | Корица: мека

Со овој избор на кинески древни сказни се надеваме дека ќе им ја приближиме на читателите, особено на најмладите, кинеската историја, култура, филозофија и фолклорни обичаи. Кинеската цивилизација во континуитет постои веќе 4000 години. Сказните се стара книжевна форма која е тесно поврзана со развојот на културата на една цивилизација. Кинеските древни сказни се негувани и пренесувани со генерации. Тие на сликовит начин ја објаснуваат човековата природа, историските и митските настани. Тие претставуваат сублимат на народната мудрост и кондензирана симболична материјализација на колективната меморија на заедницата. Изборот на сказните во оваа антологија е направен да даде една слика на богатството на митови, теми, легенди, бајки и ритуали кои се дел од кинескиот фолклор и традиција.

Цена: 180 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач КупиКнига

Report an abuse for product Кинески древни сказни за деца

Категорија:
ИСБН: 978-608-65913-8-0

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Кинески древни сказни за деца”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in