Кирилометодиевистика 13

Издавач: Менора | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Кирилометодиевистика 13 | Бр. на страни: 190 | Димензии: Б5 | Корица: /

Научното списание „Кирилометодиевистика“ е единствено периодично издание во Македонија во коешто се објавуваат исклучиво научни прилози поврзани со Кирилометодиевската писмена традиција. Старословенскиот Кирилометодиевски јазик и Кирилометодиевската писмена традиција се проучуваат од повеќе аспекти: јазик, книжевност, текстологија, палеографија, какодикологија, археографија, орнаментологија, филигранологија и сл. Во објавуваните прилози преовладува тематиката поврзана со историјата на македонскиот јазик и македонската средновековна книжевност, со што се врши афирмација на македонското книжевно наследство, коешто претставува битен сегмент во континуитетот на македонскиот културен и јазичен идентитет.

Цена: 1500 ден

5 на залиха

Спореди
Продавач Издавачка куќа Менора

Report an abuse for product Кирилометодиевистика 13

Категорија:
ИСБН: 1409-9861

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Кирилометодиевистика 13”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in