Клуб на обожаватели

Издавач: Антолог | Јазик: Македонски | Година: 2019
Оригинален наслов: Klub obožavatelja, Periferijski kvartet | Бр. на страни: 208 | Димензии: 13x20 | Корица: мека

Маргините на градот се преплавени со приказни. Друштвата што произлегуваат од нив сами по себе се книжевни ликови. „Клуб на обожаватели“ донесува четири раскази во кои се раскажуваат неколку необични судбини, смешни и полни со пресврти, судбини за неколку веќе средовечни другари од приградската населба Плинара. Педесетгодишниците ги свлекоа фармерките, ги заврзаа сложените јазли на вратоврските, некои од нив тешко се разболеа и се соочија со фактот дека ветувањата биле празни и дека гротеската е единствената работа што има шанси во светот што толку сериозно се занимава со работи што ним им изгледаат трагикомични. Со својот однос кон минатото и зборувањето за сегашноста, „Клуб на обожаватели“ потсетува на најдобрите страници на Трибусон, авторот што со своето чувство за доловување на стварноста и живописноста на дијалозите ги исполнува централните простори на хрватската проза свртена кон секојдневјето.

Цена: 250 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Антолог

Report an abuse for product Клуб на обожаватели

Категорија:
ИСБН: 978-608-243-356-1

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Клуб на обожаватели”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in