Клубот Дима

Издавач: Магор | Јазик: Македонски | Година: 2006
Оригинален наслов: El club Dumas | Бр. на страни: 360 | Димензии: 135х200 | Корица: /

„Ни најпроникливиот читател не може да ги предвиди возбудливите изненадувања на оваа елегантна мистерија.“ – Њујоркер
Книга според која е снимен познатиот филм „Деветтата порта“ со Џони Деп на режисерот Роман Полански.
Лукас Корсо е детектив за книги, платеник најмен да пронаоѓа ретки изданија на книги за богати и бескрупулозни клиенти. Откако познат библиофил е пронајден обесен, зад себе оставајќи дел од оригиналниот ракопис на Тројцата мускетари од Александар Дима, го повикуваат Корсо да го потврди потеклото на фрагментот. Набргу тој е вовлечен во вител во кој се мешаат обожавања на ѓаволот, окултни практики и авантуристички подвизи меѓу ликови кои се неверојатно слични со оние од ремек-делото на Дима. Со помош на мистериозна убавица именувана според хероина на Конан Дојл, Корсо патува од Мадрид до Толедо и Париз во потрага по злокобен и навидум семоќен убиец.

Цена: 290 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Магор

Report an abuse for product Клубот Дима

Категорија:
ИСБН: 9989-144-88-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Клубот Дима”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in