Клубот Дима

Publisher: Магор | Language: Македонски | Year: 2006
Original title: El club Dumas | Num. of pages: 360 | Dimensions: 135х200 | Cover: /

„Ни најпроникливиот читател не може да ги предвиди возбудливите изненадувања на оваа елегантна мистерија.“ – Њујоркер
Книга според која е снимен познатиот филм „Деветтата порта“ со Џони Деп на режисерот Роман Полански.
Лукас Корсо е детектив за книги, платеник најмен да пронаоѓа ретки изданија на книги за богати и бескрупулозни клиенти. Откако познат библиофил е пронајден обесен, зад себе оставајќи дел од оригиналниот ракопис на Тројцата мускетари од Александар Дима, го повикуваат Корсо да го потврди потеклото на фрагментот. Набргу тој е вовлечен во вител во кој се мешаат обожавања на ѓаволот, окултни практики и авантуристички подвизи меѓу ликови кои се неверојатно слични со оние од ремек-делото на Дима. Со помош на мистериозна убавица именувана според хероина на Конан Дојл, Корсо патува од Мадрид до Толедо и Париз во потрага по злокобен и навидум семоќен убиец.

Price: 290 ден

2 in stock

Compare
Sold By Магор

Report an abuse for product Клубот Дима

Category:
SKU: 9989-144-88-5

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Клубот Дима”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Questions and Answers

You are not logged in