Книга за бамбусот

Издавач: Издавачки центар ТРИ | Јазик: Македонски | Година: 2008
Оригинален наслов: Књига о бамбусу | Бр. на страни: 314 | Димензии: 140 x 205 | Корица: /

Се што си бил и ќе бидеш - не си. Само што си - ти си .Книга за бамбусот претставува метафора за раѓањето на една филозофија низ билката која ги допира човечките прсти и се враќа на својот дефинитивен облик. Бамбусот е главен лик и предмет на човечките мисли и желби, тој е врската меѓу две култури (јапонската и кинеската), врската помеѓу човечките судбини; тој ги определува настаните, преземајќи ја вината врз себе.Низ книгата дефилираат цареви, поданици, војска, се менуваат кланови и династии, но лајтмотивот останува мистериозната девојка родена во бамбус. Книга за бамбусот е книга за некои други светови, кои најчесто го претставуваат светот на нашите сништа.Бамбусот има душа, тој никгаш не би поминал низ човечкото тело. Би го допрел и би барал друг, заобиколен пат. Луѓето, пак, растат и живеат низ други луѓе, позиции, предмети, наместо низ просторот кој е нивното духовно живеалиште. Во него нема пречки, бидејќи тука човекот се бори со самиот себеси, со својата волја и снага. Затоа може да се сака една личност цел живот, доколку така одлучи човекот. Пак е тоа борба со самиот себеси, но не борба против себеси.
Рангирано 5 од 5 според 4 рејтинзите на корисниците
(2 оценки на корисници)

Цена: 450 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Издавачки центар ТРИ

Report an abuse for product Книга за бамбусот

Категорија:
ИСБН: 978-9989-187-41-4

2 оценки за Книга за бамбусот

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

    Preubava kniga koja bara navracanje, preprocituvanje. Prikaznata e jasna, no porakite se bezvremeni.Voedno ve zapoznava so nepoznat svet od Istokot. Uzivav!

  2. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

    Koj uziva vo tajnite na istokot obvrzno da ja zeme vo race.Citajte ja poleka za da uzivate podolgo.

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in