Книга за смеата и за заборавот

Издавач: Арс ЛАМИНА | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Le livre du rire et du l'oubli | Бр. на страни: 312 | Димензии: 20 см | Корица: /

Богата во поглед на приказните, ликовите и имагинативниот опсег, токму Книгата за смеата и за заборавот е романот што на Милан Кундера му го донесува неговиот прв голем меѓународен успех кон крајот на седумдесеттите години на XX век. А, како што е тоа случај со сите негови дела, и овој роман е многу повеќе од неговите само и единствено историски импликации.

Во седум извонредно интегрирани делови, смеата и заборавот, феноменот на границата и многу други и груби и суптилни аспекти на човековото постоење се разгледуваат зголемени и намалени, се преуредуваат и се нагласуваат, одново се испитуваат, анализираат и искусуваат...

Цена: 360 ден

20 на залиха

Спореди
Продавач Арс ЛАМИНА

Report an abuse for product Книга за смеата и за заборавот

Категорија:
ИСБН: 978-608-259-896-3

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Книга за смеата и за заборавот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in