Комплет – Четворицата јавачи на апокалипсата, Магелан и Скобелев

Автор: /
Издавач: Мартина | Јазик: Македонски | Година: /
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: / | Димензии: / | Корица: мека

Четворицата јавачи на апокалипсата https://kupikniga.mk/product/chetvoritsata-javachi-na-apokalipsata/ Атмосферата на војната, ужасите што таа со себе ги носи бешто се опишани во овој роман. Писателот ја доловува и политичката позадина на војната, моќта на манипулацијатасо јавното мислење и со средствата за информирање, кои во луѓето будат подготвеност да го убијат другиот и самите да загинат во војната што не ја предизвикале и чии вистински причини не ги разбираат. Магелан https://kupikniga.mk/product/magelan/ Цвајг ни го опишува најинтересниот период од човековата историја, времето кога биле направени нејголемите географски откритија и кога човекот конечно ја добил вистинската претстава за големината и за обликот на земјата, за распоредот на копното и на морето. Скобелев https://kupikniga.mk/product/skobelev/ Сведоштвата распослани низ страниците од книгата го следат Скобелев низ премрежјата од преминот на Дунав до портите на Константинопол, каде што во тоа време се исцртува политичката мапа на полуостровот. Скобелев е живописно претставен во сите негови доблести и противречности, со низа интимни увиди недостапни за кабинетските биографи.

Цена: 1250 ден 500 ден

4 на залиха

Спореди
Продавач Мартина

Report an abuse for product Комплет – Четворицата јавачи на апокалипсата, Магелан и Скобелев

Категорија:
ИСБН: 222-222-222-225

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Комплет – Четворицата јавачи на апокалипсата, Магелан и Скобелев”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in