Корејски народни приказни

Автор: /
Издавач: Македоника | Јазик: Македонски | Година: 2020
Оригинален наслов: Корејски народни приказни / избор,превод и прераскажување Киро Донев | Бр. на страни: 156 | Димензии: 21 | Корица: /

Книгата,„Корејски народни приказни“ содржи триесет народни приказни, преданија и легенди. Во предговорот приредувачот Киро Донев, меѓу другото, пишува: „Корејската народна книжевност ја претставуваат неколку познати епови и безброј сказни и легенди изникнати во народот во текот на столетијата. Легендите, всушност, ја сочинуваат основата не само на корејската книжевност, туку и на корејската национална историја, бидејќи ги бележат сите настани, сите патила, сите настојувања на историскиот народ кон што подобар и посреќен живот, симнувајќи го од врат ропскиот синџир на освојувачите од север, исток и запад. Тоа е прикажано во сказните и легендите, во ликовите на луѓето – јунаците од народот, кои се подготвени во секој миг да си го жртвуваат животот за својата татковина. Корејските легенди и митови имаат тесна врска со бајките, понекогаш дури е тешко да се утврди каде завршува легендата а каде започнува бајката. Во многу од нив е присутна и реалната историја на земјата. Затоа во корејскиот фолклор има многу приказни за првите познати предци, основачите на древните корејски држави. Митските ликови се претставени како полуисториски, полулегендарни владетели или херои на Кореја... Во книгава е опфатен само мал дел од народното книжевно творештво од корејската култура и уметност – само народните сказни, приказни и преданија. Ова книга ни го отвора светот на древната корејска традиција. Таа е книга за сите возрасти – како за децата, така и за нивните родители, баби и дедовци.“

Цена: 150 ден

3 на залиха

Спореди
Продавач Македоника Литера

Report an abuse for product Корејски народни приказни

Категории: ,
ИСБН: 978-608-252-130-5

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Корејски народни приказни”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in